VI Europejski Tydzień Sportu dla Wszystkich w Strzyżowie – 17-23 maja 2014 – relacja

VI  Europejski Tydzień Sportu dla wszystkich został rozegrany w ramach XX Jubileuszowego Turnieju Miast i Gmin . Niezmiennie głównym celem imprezy jest aktywizacja ruchowa jak największej liczby naszych obywateli, szczególnie tych, którzy nie prowadzą aktywnego trybu życia.

Turniej odbywający się pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej miał dać odpowiedź na pytanie – jak duża ilość osób biorąca udział w sportowo-rekreacyjnych imprezach zorganizowanych przez Ośrodek Sportu  w stosunku do ogólnej liczby mieszkańców danej gminy da wynik, który wyróżni naszą gminę spośród ok. 500 biorących udział w turnieju.

Test Coopera na rynku w Strzyżowie

Każdy samorząd terytorialny w ramach organizowanych imprez o charakterze sportowo-rekreacyjnym wykorzystał w ten sposób możliwość promowania postaw pro europejskich.

Należy zaznaczyć ,iż w naszym mieście kilka firm i zakładów pracy stwarza na co dzień możliwości do aktywności ruchowej, chociażby przez dofinansowanie wejść do Parku Wodnego, natomiast jeśli chodzi o aktywność na tzw. „świeżym powietrzu” to naszym zdaniem -potencjał jest nie w pełni wykorzystany.

Widać to chociażby po ilości osób dorosłych biorących udział w zaproponowanych przez nas w tym roku imprezach., a to one maja służyć w wyborze najlepszej formy spędzania wolnego czasu, promocji zdrowego stylu życia czy też integracji rodzinnej.

Rodzinny wyścig rowerowy

Kilkanaście imprez , które odbywały się przez cały tydzień zgromadziły ponad  2,5 tys. osób rywalizujących w grach, zabawach i biegach głównie na obiektach Centrum Sportu Turystyki i Rekreacji w Strzyżowie.

Nasza Gmina rywalizująca w kategorii gmin od 15 do 40 tys. mieszkańców powinna liczyć się w stawce walczących o główną nagrodę, gdyż dzięki sprzyjającej aurze, imprezy odbywały się w każdy dzień.

 

Rozpoczęliśmy od „Biegu dla zdrowia” zorganizowanego na ścieżkach Łętowni przez Towarzystwo na rzecz rehabilitacji osób niepełnosprawnych im. prof Chrapkiewicza, w którym wzięło udział blisko 200 osób.

Polska Biega 2014 Polska Biega 2014

Następnie na placu Rynku w Strzyżowie Centrum Sportu oraz Uniwersytet III wieku zorganizowały Test Coopera. Ta impreza wejdzie na stałe do programu gminnych imprez sportowo-rekreacyjnych – jako coroczny test wydolności fizycznej społeczności lokalnej.

Test Coopera na rynku w Strzyżowie Test Coopera na rynku w Strzyżowie

Warto zaznaczyć, że startujemy z bardzo niskiego „pułapu naszej kondycji” – więc będzie co poprawiać. Test ten pokazał, iż najbardziej aktywnymi grupami społecznymi są dzieci i … emeryci i renciści. Można więc rzec, iż Strzyżów przeżywa „kryzys wieku średniego”.

W godzinach wieczornych tego samego dnia, na tymże Rynku zorganizowano „Bieg Australijski”. Wzięło w nim udział niewiele ponad 60 osób. W tej zabawie biegały zarówno dzieci 6-letnie , jak i dorośli do 67 roku życia.

Bieg australijski na rynku w Strzyżowie Bieg australijski na rynku w Strzyżowie

Na kortach w Ogródku Jordanowskim rywalizowano w deblowym turnieju tenisa ziemnego, w którym brało udział 12 zgłoszonych par. Ta inicjatywa nowo powołanego Strzyżowskiego Towarzystwa Tenisowego Sokół dała dowód na to, iż ta dyscyplina, dzięki możliwości bezpłatnego korzystania z nich – w ciągu ostatnich 4 lat dynamicznie się rozwinęła.

Turniej deblowy w tenisie ziemnym

Kolarskie Stowarzyszenie Strzyżów MTB Team pomogło zorganizować Rodzinne zawody rowerowe, Dzięki Stowarzyszeniu „Na Start” pobito rekord w maratonie pływackim,

Rodzinny wyścig rowerowy Maraton Pływacki Strzyżów 2014

Na boisku Orlik 2012 odbył się turniej koszykówki ulicznej zorganizowany dzięki osobistemu zaangażowaniu Pana Mariusza Dziadosza ze Strzyżowa. Zapraszamy do galerii z tej imprezy TUTAJ.

IMGP4717

Studio Ruchu przeprowadziło Step Aerobic oraz Aero-kick boxing dla pań. Na siłowni Centrum Sportu odbył się trójbój siłowy.

Strzyżowskie Towarzystwo Rozwoju Sportu sprawnie przeprowadziło Turniej siatkówki plażowej, Pan Jakub Soja dopilnował, by w klasach I – IV szkół podstawowych wyłoniono najlepszych w turnieju „Talenty piłkarskie Strzyżowa”.

Turniej piłki nożnej na boisku Orlik 2012

Turniej Siatkówki PlażowejPatrząc na rywalizację najmłodszych  przedszkolaków  podczas  zorganizowanej w Miejsko – Gminnym Przedszkolu Publicznym – Przedszkolady, powinniśmy być spokojni o ich sportową przyszłość.To grupa ,w której możemy upatrywać przyszłych mistrzów – nie tylko w pływaniu…

Dzięki decyzji władz Gminy i przychylności kierowników jednostek oświatowych we wszystkich szkołach zorganizowano w czasie Europejskiego Tygodnia Sportu – Międzyszkolny Dzień Sportu. Wówczas prawie wszystkie dzieci i młodzież ze szkół gminnych rywalizowało w wielu konkursach, turniejach i grach, co sprawiło, że w jednym czasie byliśmy świadkami wielu ciekawych rozstrzygnięć na wszystkich możliwych arenach sportowych w całej gminie. Sportowe wyniki są w tym wypadku najmniej istotne.

Warto zaznaczyć, iż w ostatni dzień Turnieju, główną areną spotkań wszystkich aktywnie wypoczywających był Ogródek Jordanowski, na którym grano w szachy plenerowe, skakano, rzucano i kopano do celu, dzięki specjalnym elementom rozstawionym na terenie Ogródka, a także byliśmy świadkami prezentacji nowej dyscypliny sportu jaka jest BEACH TENIS( tenis plażowy).

Turniej tenisa RETRO Beach Tenis

Wszyscy przebywający w godzinach  popołudniowych w Integracyjnym Parku Sportu i Rekreacji mieli okazję podziwiać tenisistów przebranych w stroje retro, którzy prezentując również wspaniałą technikę przy użyciu rakiet tenisowych sprzed lat zainaugurowali rozpoczynający się Turniej Tenisa Ziemnego Amatorów w kilku kategoriach wiekowych.

Na zakończenie zmagań rozegrano mini turniej Mega Piłkarzy, w którym wzięli udział pracownicy Urzędu Gminy, Policji, Straży Pożarnej i Ośrodka Sportu.

Świetną zabawę zakończyliśmy spotkaniem integracyjnym przy grillu, a dzięki pomocy ze strony Zakładu masarsko – wędliniarskiego Pana Fiołka.

Turniej deblowy w tenisie ziemnym 7 (28)

Wodę źródlaną dla uczestników tygodniowych zmagań dostarczył  Pan Wojciech Żurowski – właściciel Firmy Polonea, sponsorem większości  medali była Firma Reklamowa Triton. Ponadto nagrody ufundowały Ośrodek MARATON z Lubeni i Siedlisko Janczar z Pstrągowej, a puchary na turniej tenisowy – Bank Spółdzielczy ze Strzyżowa. Dziękujemy!!!

Organizatorem poszczególnych Imprez były stowarzyszenia realizujące zadania własne Gminy z zakresu kultury fizycznej i sportu, a cały turniej koordynowało Centrum Sportu Turystyki i Rekreacji w Strzyżowie.

Z niecierpliwością oczekiwać będziemy na wyniki konkursu, które zostaną ogłoszone w dniu 12.06. 2014 roku, a ewentualne nagrody trafią do tych placówek oświatowych , które wykazały się największą liczbą uczestników.

Tym samym Burmistrz Strzyżowa składa podziękowania wszystkim zaangażowanym w projekt.

Do zobaczenia za rok.

Więcej zdjęć w galerii.

 

Do ściągnięcia:

Sprawozdanie z VI Europejskiego Tygodnia Sportu dla Wszystkich w Strzyżowie

Sprawozdanie z przeprowadzenia Testu Coopera