Mistrzostwa Okręgu Podkarpackiego w Pływaniu Dzieci 10-11lat

W sobotę 18 marca br. byliśmy świadkami historycznego wydarzenia w dziedzinie sportu młodzieżowego w naszym mieście. Reprezentacja sekcji pływackiej Centrum Sportu Turystyki  i Rekreacji ze Strzyżowa zdobyła największa ilość medali w odbywających się co roku Mistrzostwach Okręgu Podkarpackiego w pływaniu dzieci  w wieku 10 – 11 lat.

Najlepszą zawodniczką Okręgu Podkarpackiego wśród dziewcząt w wieku 10 lat została Natalia Szopa (CSTR Strzyżów) wygrywając wyścigi kolejno na dystansie 100 m i 200 m stylem dowolnym, a na dystansie 50 m stylem klasycznym zdobyła II miejsce. Medal brązowy wywalczyła na 100 m stylem zmiennym i na 100 m stylem klasycznym.  Dobrą formę wykazał Szymon Paszkowski, który wygrał rywalizację na 50 m stylem motylkowym, 200 m stylem dowolnym i 50 m stylem dowolnym. Szymon równie dwa razy  zajął miejsce II na 50 m stylem klasycznym i na 100 m stylem zmiennym. W ten sposób zajął II miejsce wśród 10-latków w klasyfikacji na najlepszego zawodnika Mistrzostw. Ponadto srebrne medale wywalczyły  Karolina Gawron na 100 m stylem dowolnym i 200 m stylem dowolnym oraz Patrycja Ziobro na 100 m stylem dowolnym. Natomiast brąz wywalczyły jedenastolatki kolejno:  Karolina Gawron na 50 m stylem dowolnym i 200 m stylem klasycznym oraz na 100 m stylem zmiennym, zaś Patrycja Ziobro na dystansie 200 m stylem dowolnym i na 100 m stylem grzbietowym. Dla Patrycji były to pierwsze medale na tej rangi imprezie i będą doskonałą motywacją do dalszej ciężkiej pracy.

Niezbędnego doświadczenia w zawodach tej rangi nabierali wśród dziewcząt: Milena Pas i Karolina Haligowska, a wśród chłopców: Bartosz Bieńko, Krystian Wiewióra, Kacper Paszek, Marcel Krupa i Maciej Drogoń.

W zawodach wystartowało 193 zawodników. Nasz Klub wystawił do rywalizacji 11 zawodników, a w klasyfikacji punktowej zajął 3 miejsce na 14 startujących klubów. Przed rozpoczęciem Mistrzostw Okręgu Podkarpackiego z rąk Przewodniczącej Rady Miejskiej i Burmistrza Strzyżowa, specjalną nagrodę w postaci stypendium sportowego otrzymała Marta Szopa, która reprezentuje nasz klub, a trenuje i uczy się na co dzień w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Lublinie.  Przypomnieć należy, że niedawno zajęła 4 miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorów w Gorzowie Wielkopolskim i jest na najlepszej drodze, by niebawem otrzymać powołanie do kadry narodowej w pływaniu. Specjalnie przyjechała, aby kibicować swoim młodszym koleżankom i młodszej siostrze na zawodach w Strzyżowie. Marta swoim przyjazdem dała przykład, jak ważną rolę w rozwoju dobrego sportowca daje wiara w sukces  i wsparcie najbliższych w ważnych momentach sportowej kariery.

m-14510

Osiągnięty wynik zawodów napawa optymizmem na przyszłość. Mamy ambicję, aby być najlepszym klubem w naszym województwie. Przymierzamy się do budowy sali do specjalistycznego treningu ogólnorozwojowego dla naszych pływaków. Dziękuję za wsparcie od władz miasta i dobrą współpracę  ze strony dyrektorów szkół, którzy przychylili się do naszej prośby, by dopasowywać rozkład lekcji dla uczniów – naszych zawodników tak, aby mogli trenować od 6.00 do 8.00, a lekcje rozpoczynali najwcześniej o 9.00. Tylko taka  współpraca wszystkich podmiotów gwarantuje sukces.

Dla naszego Ośrodka Sportu jest to dowód, iż sprawdza się przyjęty system szkolenia wśród dzieci i młodzieży i tak naprawdę dajemy w 100% dzieciom z naszej gminy szansę na rozwój i jak widać na sukces.

Instruktorzy, którzy prowadzą naukę pływania w klasach I – III i są równocześnie odpowiedzialni za selekcję do sportu wyczynowego. Bez  pomocy nauczycieli wychowania fizycznego i opiekunów, którzy bezinteresownie przyprowadzają dzieci na pływalnie kilka razy w tygodniu byłoby to niemożliwe. Stopniowy wzrost liczby dzieci objętych ,,nauką pływania przy sekcji” powoduje, że potencjalnie mamy większe szanse na ,,objawienie się  talentu pływackiego”.

Ważną rolę w tym systemie odgrywa Stowarzyszenie ,,Na Start”, które pozyskuje co roku środki z Ministerstwa Sportu na naukę pływania dzieci klas I – III z miejscowości, gdzie nie ma krytych pływalni, a dodatkowo wnioskuje o dotację z Gminy na działalność sportową sekcji pływackiej, w której obecnie zarejestrowanych jest 43 zawodników. Zdajemy sobie też sprawę, że zwiększająca się co roku liczba dzieci trenujących, będzie wymagać coraz większych nakładów w tym zakresie.

Należy dodać, iż po raz pierwszy zawody rozgrywano przy pomocy profesjonalnego systemu pomiaru czasu ,,Colorado Time Systems” z wykorzystaniem specjalnych mat dotykowych i tę odpowiedzialną rolę powierzono naszemu Ośrodkowi, który nigdy nie zawiódł zaufania władz Podkarpackiego Okręgowego Związku Pływackiego i również tym razem wywiązał się z trudnego  zadania.

Jesteśmy dumni, że możemy pochwalić się takim wynikiem po 8 latach pracy mającej za zadanie rozwój sportu pływackiego w Strzyżowie.

17361592_1266153953432963_3113577273648678276_n

Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji Mistrzostw Okręgu Podkarpackiego – Pracownikom CSTiR, Sędziom, Wolontariuszom, Rodzicom, Opiekunom oraz obsłudze medycznej za pomoc w realizacji przedsięwzięcia.