24 sierpnia 2019 r.- Strzyżowski Turniej Siatkówki Plażowej 2019

24 sierpnia 2019 r. – sobota

II. MIEJSCE TURNIEJU :

Boisko do siatkówki plażowej Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji w Strzyżowie na Ogródku Jordanowskim przy ul. Mostowej.

III. ZGŁOSZENIA:

1. Do turnieju mogą zgłaszać się zespoły męskie(max. 16 par) i żeńskie(max. 4 pary).
  2. Zapisy do dnia 23.08.2018 do godz.15:00 lub do zapełnienia limitów, za pomocą formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie cstr.pl. Wszystkie formularze wysłane po tym terminie będą NIEWAŻNE!!
  3. Osoby niepełnoletnie muszą przynieść ze sobą podpisaną przez rodzica / opiekuna prawnego ZGODĘ NA UDZIAŁ w Turnieju Siatkówki Plażowej – Strzyżów 2019.

• pary żeńskie
  1. Zwycięzcy zostaną wyłonieniu przez komisję sędziowską po rozegraniu wszystkich meczów turnieju zgodnie z wybranym systemem rozgrywek.
  2. Komisja sędziowska zostanie powołana zarządzeniem w dniu 23.08.2019. Jej zadaniem będzie:
    • ocena wymagań i kryteriów określonych w regulaminie zawodów,
    • rozstrzygnięcie zawodów, poprzez wyłonienie zwycięzców i sporządzenie protokołów zgodnie z załącznikiem nr 1 do niniejszych zawodów.

VII. NAGRODY:

1. Puchary dla najlepszych 3 drużyn męskich i żeńskich.
  2. Puchary, nagrody rzeczowe lub pieniężne otrzymują zdobywcy 3 pierwszych miejsc w kategorii OPEN – kobiet i mężczyzn
  3. Organizator przewiduje nagrody:
  • pieniężne dla najlepszych par męskich w wysokości: I miejsce (150 zł), II miejsce (120 zł) i III miejsce (80 zł)
  • rzeczowe o wartości nie przekraczającej 100 zł objętej szczegółową ewidencją dla zdobywców miejsc I-III miejsc w kategorii OPEN kobiet
  1. Odbiór nagród nastąpi 24 sierpnia 2019 r. po zakończeniu zawodów za pokwitowaniem odbioru.
  2. Dyplomy dla wszystkich par.

VIII. SYSTEM ROZGRYWEK:

1. Drużynę tworzy para mężczyzn lub kobiet.
  2. Organizatorzy zastrzegają sobie decyzję o wyborze systemu rozgrywek.
  3. W zależności od liczby zgłoszonych zespołów zawody eliminacyjne rozgrywane będą jednym z dwóch systemów rozgrywek:
    – grupowy
    – pucharowy
    – brazylijski
  4. Mecze rozgrywane systemem do dwóch wygranych setów.
  5. W przypadku rozgrywek grupowych, za zwycięstwo 2:0 przyznawane jest 3 punkty, za zwycięstwo 2:1 – 2 punkty oraz za porażkę 1:2 – 1 punkt. Walkower przysługuje drużynie której przeciwnik nie stawił się na mecz, lub nie może kontynuować meczu z powodu kontuzji partnera – wówczas zespół wygrywający otrzymuje 3 pkt. , a przeciwnik 0.
  6. Wszystkie gry rozgrywamy zgodnie z harmonogramem. Spóźnienie na wyznaczony termin meczu powyżej 15 min skutkuje oddanie meczu Walkowerem.

IX. POSTANOWIENIA REGULAMINOWE

1. Boisko:
  • wymiary boiska 16×8 m
  • brak linii środkowej
  • linie wyznaczające boisko to taśmy o szerokości 5-8 cm.
  • przed rozpoczęciem spotkania zawodnicy witają się przy siatce z drużyna przeciwną i dziękują za grę po meczu,
  • kapitan zespołu może rozmawiać z sędziami, prosić o czas i przerwę na odpoczynek.
  1. Zasady gry:
  • gra się: do dwóch wygranych setów do 21 pkt., wygrana drużyna musi posiadać dwa punkty przewagi. Nie ma punktu końcowego. W razie stanu po 1 w setach, rozgrywana jest trzecia partia, którą toczy się na takich samych zasadach, tyle że do 15 pkt.
  • piłka może być odbita każdą częścią ciała.
  • celem gry jest przebicie piłki nad siatką na stronę przeciwną i zapobieżenie, aby nie upadła we własnym polu gry
  • piłka jest wprowadzana do gry przez zawodnika zagrywającego, który zagrywa piłkę dłonią lub ręką posyłając ją na stronę przeciwną,
  • zawodnicy mają 5 sek. na wykonanie zagrywki.
  • zespół ma prawo do trzech odbić, aby przebić piłkę na stronę przeciwną
  • zawodnik nie ma prawa do dwóch odbić następujących bezpośrednio po sobie (z wyjątkiem bloku)
  • wymiana toczy się do momentu upadku piłki na boisko, poza boiskiem lub gdy zespół nie przebije piłki na stronę przeciwną
  • w secie po zdobyciu siedmiu kolejnych punktów następuje zmiana stron boiska. Drużyny zmieniają strony i bez przerwy przystępują do dalszej gry.
  • zespoły mają po jednej przerwie na odpoczynek w secie.
  • przerwa między setami trwa do 120 sek., przerwa na odpoczynek 60 s (zawodnicy mają po 15 sekund na wejście i zejście z boiska.
  • dotknięcie piłki w bloku liczone jest jako pierwsze odbicie.
  • zawodnicy nie mogą kiwać piłki odbiciem górnym oburącz ,,na palce”.
  • w przypadku przetrzymania piłki nad siatką przez dwóch zawodników przeciwnych drużyn – nie jest to błędem.
  • dotknięcie siatki jest błędem podczas „akcji z piłką”, przypadkowe dotknięcie siatki włosami nawet podczas „akcji z piłką” nie jest błędem.
  • nie ma błędu ustawienia zawodników i błędu rotacji. Obaj zawodnicy mogą zajmować dowolne miejsce na boisku.
  1. Technika odbić:
  • Pierwsze odbicie nie może być odbiciem górnym oburącz – „na palce” (wyjątek: silny atak), zagrywką tenisową, można natomiast odbić dłońmi o zamkniętych palcach (pięść, krawędź lub nasada dłoni) lub innymi częściami ciała
  • Nie wolno atakować (przebijać piłki na stronę przeciwnika) w formie kiwnięcia – odbicia piłki „palcami” jednej ręki. W przypadku ataku „palcami” oburącz jest to dozwolone jedynie, kiedy kierunek odbicia piłki jest prostopadły do linii ramion (zarówno odbicie do przodu jak i do tyłu).
  • Odbicie atakujące może być wykonane otwartą dłonią, grzbietem dłoni, pięścią oraz każdą inną częścią ciała.
  • Wystawienie piłki do ataku w formie odbicia górnego („palcami”) może być również wykonane w wyskoku lub w tył – jeśli jest nienaganne („czyste”).
  • Obrona poprzez odbicie otwartą dłonią (dłońmi) od dołu jest błędem.
  • Podczas wystawiania wskazane jest krótkie przetrzymanie piłki (przedłużony kontakt z piłką), które w grze na hali uznane byłoby za błąd „piłki rzuconej”.

X. POSTANOWIENIA KOŃCOWE

1. System rozgrywek może się zmienić w zależności od ilości zgłoszonych par deblowych.
  2. Udział w turnieju jest dobrowolny.
  3. Turniej ma charakter rekreacyjnej gry w siatkówkę plażową.
  4. Zawodnicy biorą udział w rozgrywkach na własną odpowiedzialność.
  5. Organizator zapewnia wodę podczas turnieju (2 butelki wody 0,5 l dla każdego zawodnika) oraz poczęstunek podczas grilla.
  6. Organizator nie ubezpiecza dodatkowo uczestników od następstw nieszczęśliwych wypadków.
  7. Sporne sytuacje rozstrzyga sędzia główny.